2018 թվականը հայտարարվել է "Ռայֆայզենի տարի"
2018 թվականին լրանում է "Կոոպերատիվ գաղափարի և կոոպերատիվ բանկային մշակույթի հիմնադիր գերմանացի Ֆրիդրիխ Վիլհելմ Ռայֆայզենի 200–ամյակը, ինչի առթիվ ողջ Գերմանիան 2018թ. տոնելու է որպես "Ռայֆայզենի տարի": Հարկ է նշել, որ կոոպերատիվի գաղափարը եղել է և կմնա համաշխարհային մասշտաբի արժեքավոր ձեռքբերումերից մեկը: Ուստի, 2018 թվականը որպես "Ռայֆայզենի տարի" նշելը ոչ միայն նպատակ է հետապնդում տոնելու և զարգացնելու կոպերատիվ գաղափարը, այլ նաև յուրօրինակ հարթակ է ձևավորում Ռայֆայզենի հետևորդների համար սերնդեսերունդ փոխանցելու նրա թողած ժառանգությունը: Կոոպերատիվ գաղափարի հիմքում ընկած է Ռայֆայզենի "ոսկե" արտահայտությունը՝ "Միասին մենք կարող ենք ավելիին հասնել, քան առանձին":
Ֆրիդրիխ Վիլհելմ Ռայֆայզենը եղել է կոոպերատիվ շարժման և մասնավորապես կոոպերատիվ բանկի գաղափարի համահիմնադիրներից մեկը: Ծնվել է Գերմանիայում 1818թ.–ին: Հայրը՝ Գոտֆրիդ Ֆրիդրիխ Ռայֆայզենը, քաղաքապետ էր, ինչպես նաև զբաղվում էր ֆերմերային տնտեսությամբ: Ֆրիդրիխը նույնպես կարճաժամկետ զինվորական ծառայությունից հետո, երբ ընդամենը 27 տարեկան էր, ընտրվեց որպես քաղաքապետ և հետագա 20 տարիների ընթացքում զբաղեցրեց Ռայնլանդի տարածաշրջանի տարբեր քաղաքապետարանների ղեկավարի պաշտոնը: Ֆ. Ռայֆայզենը վախճանվել է 1888թ.–ին՝ 69 տարեկանում:
Կոոպերատիվի գաղափարը Ռայֆայզենի մոտ ծնվել է դեռևս երիտասարդ տարիքում, երբ պաշտոնավարում էր քաղաքապետարանում: Գաղափարի առաջացման խթան դարձավ տարածաշրջանի ֆերմերների չափազանց մեծ վարկային ծանրաբեռնվածությունը և դրանից բխող դժվարությունները: 1864թ.–ին Ռայֆայզենը հիմնում է առաջին կոոպերատիվ բանկը:
Նշենք որ, կոոպերատիվները սահմանվում են որպես անհատների և իրավաբանական անձանց միավորումներ, որոնք ինքնակամորեն համախմբված են բավարարելու իրենց ընդհանուր տնտեսական, ֆինանսական, սոցիալական և մշակութային պահանջմունքներն ու կարիքները` համասեփականության և դեմոկրատական ղեկավարման հիմունքներով: Կոոպերատիվ սկզբունքներն են.
1. Ազատ և կամավոր անդամակցություն
2. Անդամների ժողովրդական կառավարում
3. Անդամների տնտեսական մասնակցություն
4. Անկախություն և ինքնակարգավորում
5. Տեղեկատվություն և ուսուցում
6. Հասարակական  հոգածություն
7. Համագործակցություն
Ավելի քան 22մլն մարդ Գերմանիայում և 1մլրդ ամբողջ աշխարհում կոոպերատիվի անդամ են: Կոոպերատիվ գաղափարն այնքան հզոր է, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն այն ճանաչել է մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն:
Վերջին չորս տարիների ընթացքում Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա վարկային կոոպերատիվի աշխատակիցների տարբեր խմբեր մասնակցել են Գերմանական կոոպերատիվների ակադեմիայի (ADG) կազմակերպած դասընթացներին, որոնք հնարավորություն են ընձեռել Ֆարմ Կրեդիտի աշխատակիցներին այցելել Ռայֆայզենի տուն – թանգարան և "Ռայֆայզեն" կոոպերատիվ բանկերի ցանցի որոշ մասնաճյուղեր, ծանոթանալ կոոպերատիվների հիմնադրման և զարգացման պատմությանը և բանկի գործունեությանը:
Այսօր Հայաստանի և Անդրկովկասի ֆինանսաբանկային ոլորտում "կոոպերատիվ գաղափարի" միակ դեսպանը 10–ամյա պատմություն ունեցող "Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա" վարկային կոոպերատիվն է, որի հիմնական առաքելությունն է բարելավել կյանքի որակը ՀՀ գյուղերում՝ կառուցելով հաստատուն և որակյալ վարկային կոոպերատիվ, որը կմատուցի կոոպերատիվ սկզբունքների վրա հիմնված մատչելի ֆինանսաբանկային ծառայություններ: Ֆարմ Կրեդիտը, լինելով տակավին երիտասարդ կառույց, հաստատուն և վստահ քայլերով առաջ է գնում ֆինանսաբանկային ոլորտում՝ տարեցտարի էլ ավելի ամրապնդելով կոոպերատիվի գաղափարը մեր տարածաշրջանում և զարգացնելով կոոպերատիվ մշակույթը հայ տնտեսվարների և ձեռնարկատերերի գործունեության մեջ:

Raiffeisen Year 2018 - Celebration of the 200th Raiffeisen’s anniversary
The Raiffeisen Year 2018 is celebrating the 200th birthday of Friedrich Wilhelm Raiffeisen, one of the founders of the co-operative idea and the co-operative banking concept. His idea was and still is of great importance worldwide. The aim of the Raiffeisen Year 2018 is therefore to not only celebrate and enhance the co-operative idea, but to set the stage for Raiffeisen’s descendants to carry on his legacy for the future. Raiffeisen's founding idea is: "we can achieve more together than alone".
Friedrich Wilhelm Raiffeisen was one of the founding fathers of the co-operative movement in general and more specifically of co-operative banking. He was born in 1818 in Germany. He was the son of Gottfried Friedrich Raiffeisen, a farmer and a mayor. After a brief career in the military, Friedrich Raiffeisen became mayor himself at the early age of 27, an office he would carry out for the next 20 years in several municipalities in the Rhineland region. He died in 1888 at the age of 69.
Raiffeisen conceived of the idea of co-operative during his tenure as the young mayor. He was inspired by observing the suffering of the farmers who were often in the grip of loansharks. He founded the first co-operative lending bank in 1864.
A cooperative is an autonomous association of persons united voluntarily to meet their common economic, financial, social, and cultural needs and aspirations through a jointly-owned and democratically-controlled enterprise. The cooperative principles are:
1. Voluntary and Open Membership
2. Democratic Member Control
3. Member Economic Participation
4. Autonomy and Independence
5. Education, Training and Information
6. Concern for Community
7. Cooperation among Cooperatives
More than 22 million people in Germany and more than 1 billion people worldwide are now members of a cooperative. In fact, the cooperative idea is so strong that UNESCO recognized the cooperative idea as an Intangible Cultural Heritage of Humanity.
During the past 4 years different groups of FCA workers have participated in the seminars organized by the German Academy of Cooperatives (ADG), which have granted FCA staff a possibility to visit the Raiffeisen house-museum and several branches of “Raiffeisen” cooperative bank, as well as get acquainted with the history of the foundation and development of cooperatives and the banks’ activities.
Nowadays, 10-year-old Farm Credit Armenia credit cooperative is the only ambassador of the cooperative idea in Armenia and the Trans Caucasus; its main mission is to improve the rural life quality in Armenia through a stable and qualified credit cooperative that will provide affordable financial services based on cooperative principles. Being a young cooperative, Farm Credit confidently moves forward in the banking sphere strengthening the cooperative idea in our region and developing cooperative banking culture among farmers and entrepreneurs.